4 FL - Ball - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 5.0000" (5) OAL x 2.7500" (2-3/4) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81699
- Mfg Part No: 81699
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $141.20/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 2.7500" (2-3/4) Reach Carbide Ball End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-A-40500-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-RN-4 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |