5 FL - Corner Radius - 0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1875" (3/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81722
- Mfg Part No: 81722
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.80/EA
Description
0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1875" (3/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-50156-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .1875 in (3/16) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1562 in |
| Diameter (Fractional) | 5/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |