5 FL - Corner Radius - 0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81740
- Mfg Part No: 81740
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $52.50/EA
Description
0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-M-50281-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2812 in |
| Diameter (Fractional) | 9/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |