5 FL - Corner Radius - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.8125" (13/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81742
- Mfg Part No: 81742
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.60/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.8125" (13/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-50312-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .8125 in (13/16) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |