5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.5000" (2-1/2) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81764
- Mfg Part No: 81764
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $122.60/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-LX-50500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |