5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 2.2500" (2-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81774
- Mfg Part No: 81774
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $259.10/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 2.2500" (2-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-M-50750-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.2500 in (2-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |