5 FL - Square - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1562" (5/32) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 1.0000" (1) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81781
- Mfg Part No: 81781
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $30.50/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1562" (5/32) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 1.0000" (1) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-L-50125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .1563 in (5/32) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-RN-5 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |