5 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81784
- Mfg Part No: 81784
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $68.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-SR-50375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-RN-5 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |