7 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81809
- Mfg Part No: 81809
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.30/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0600" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-70250-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |