7 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81824
- Mfg Part No: 81824
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $151.60/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-SR-70625-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |