7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81830
- Mfg Part No: 81830
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $73.40/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-M-70500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |