5 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) LOC x 5.0000" (5) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81846
- Mfg Part No: 81846
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $210.60/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-L-50625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |