5 FL - Square - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) LOC x 5.0000" (5) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81849
- Mfg Part No: 81849
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $475.10/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-M-51000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 2.6250 in (2-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |