5 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1200" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81888
- Mfg Part No: 81888
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $404.10/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1200" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-S-51000-R.120)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .120 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |