6 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81908
- Mfg Part No: 81908
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $127.40/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-L-60500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |