6 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0900" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81917
- Mfg Part No: 81917
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $301.30/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0900" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-60750-R.090)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .090 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |