6 FL - Ball - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81929
- Mfg Part No: 81929
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $74.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Ball End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-60375-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-6 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |