7 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81943
- Mfg Part No: 81943
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $179.50/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-70625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |