7 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 81950
- Mfg Part No: 81950
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $190.40/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-SR-70625-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | TPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |