5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0600" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81964
- Mfg Part No: 81964
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $116.10/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0600" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-C-L-50500-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-C-5 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |