7 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.7500" (2-3/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 81977
- Mfg Part No: 81977
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $277.40/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.7500" (2-3/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-C-L-70750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.7500 in (2-3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-C-7 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |