3 FL - Corner Radius - 35° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 82003
- Mfg Part No: 82003
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $39.50/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H35ALV-C-013-30375-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H35ALV-C-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |