0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 60° included - 4 FL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 83744
- Mfg Part No: 83744
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $77.20/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 60° included Carbide Helical Tip Drill/End Mill, 4 Flutes, TPLUS Coated
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 4 |
| Included Angle | 60D |
| Series | HCCM |
| Brand | Helical Solutions |
| End Style | Mill Style |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |