0.5000" (1/2) Cutter DIA x 1.0000" (1) LOC x 90° included - 4 FL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 83758
- Mfg Part No: 83758
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $121.90/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 90° included Carbide Helical Tip Drill/End Mill, 4 Flutes, TPLUS Coated
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Length of Cut | 1.0000 in (1) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| # Flutes | 4 |
| Included Angle | 90D |
| Series | HCCM |
| Brand | Helical Solutions |
| End Style | Mill Style |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |