0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 120° included - 4 FL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 83772
- Mfg Part No: 83772
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $60.80/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 120° included Carbide Helical Tip Drill/End Mill, 4 Flutes, TPLUS Coated
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Included Angle | 120D |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 4 |
| Series | HCCM |
| Brand | Helical Solutions |
| End Style | Mill Style |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |