0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.8750" (7/8) LOC x 120° included - 4 FL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 83776
- Mfg Part No: 83776
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $95.40/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.8750" (7/8) Length of Cut x 120° included Carbide Helical Tip Drill/End Mill, 4 Flutes, TPLUS Coated
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | .8750 in (7/8) |
| Included Angle | 120D |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| # Flutes | 4 |
| Series | HCCM |
| Brand | Helical Solutions |
| End Style | Mill Style |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |