0.3750" (3/8) Shank DIA x 60° Included Angle - 2 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 83790
- Mfg Part No: 83790
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $63.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 60° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM60-20375)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Length of Cut | .3160 in |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Included Angle | 60D |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |