0.1250" (1/8) Shank DIA x 90° Included Angle - 2 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 83798
- Mfg Part No: 83798
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Shank DIA x 90° Included Angle x 1.5000" (1-1/2) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM90-20125)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1250 in |
|---|---|
| Length of Cut | .0580 in |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| # Flutes | 2 |
| Included Angle | 90D |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |