0.2500" (1/4) Shank DIA x 90° Included Angle - 4 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 83808
- Mfg Part No: 83808
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $49.80/EA
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 90° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM90-40250)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Length of Cut | .1200 in |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 4 |
| Included Angle | 90D |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |