0.1875" (3/16) Shank DIA x 120° Included Angle - 4 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 83822
- Mfg Part No: 83822
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $37.40/EA
Description
0.1875" (3/16) Shank DIA x 120° Included Angle x 2.0000" (2) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-40187)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Length of Cut | .0510 in |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Included Angle | 120D |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 4 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |