0.5000" (1/2) Shank DIA x 120° Included Angle - 4 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 83834
- Mfg Part No: 83834
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $88.90/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 120° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-40500)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Length of Cut | .1410 in |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Included Angle | 120D |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| # Flutes | 4 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |