0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° Included Angle - 2 Helical FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 83844
- Mfg Part No: 83844
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $96.20/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0100" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Helical Flutes, ZPLUS Coated - (HPCM60-20500)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Length of Cut | .4240 in |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 60D |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |