6 FL - Corner Radius - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84369
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Titanium, 6 Flutes, APLUS Coated - (HVTI-040-60187-R.010) - HVTI-040-60187-R.010
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 6 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HVTI-6 |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Radius- .010 |