2 FL - Feed Mill - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.5000" (1/2) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 84439
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide High Feed End Mill, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (HFAL-RN-040-20125) - 1/8X1/8X2-1/2 LBS 1/4 SHK 1/2" S2 ZPLUS
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1250 in |
|---|---|
| Length of Cut | .1250 in (1/8) |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HFAL-2 |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Feed Mill |