5 FL - Feed Mill - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 84493
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Combination Feed & HEM End Mill, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HEVF-C-026-50375) - 3/8X1X3 SC S5 SQ TPLUS
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Shank dia | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| # Flutes | 5 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEVF-C-5 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |
| Chipbreaker? | Yes |
| End Style | Feed Mill |