6 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84530
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Titanium, 6 Flutes, APLUS Coated - (HVTI-C-033-60375-R.030) - HVTI-C-033-60375-R.030
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Shank dia | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| # Flutes | 6 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HVTI-C-6 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Yes |
| End Style | Corner Radius- .030 |