6 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84538
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Titanium, 6 Flutes, APLUS Coated - (HVTI-C-032-60500-R.030) - HVTI-C-032-60500-R.030
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Shank dia | 0.5000" (1/2) |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| # Flutes | 6 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HVTI-C-6 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Yes |
| End Style | Corner Radius- .030 |