0.1250" (1/8) Shank DIA x 120° Included Angle - 5 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84592
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Shank DIA x 120° Included Angle x 1.5000" (1-1/2) Overall Length X 0.0400" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 5 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-50125) - HPCM120-50125
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0250 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Shank dia | 0.1250" (1/8) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Chamfer |