0.1875" (3/16) Shank DIA x 82° Included Angle - 3 Helical FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 84596
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Shank DIA x 82° Included Angle x 2.0000" (2) Overall Length X 0.0500" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, ZPLUS Coated - (HPCM82-30187) - HPCM82-30187
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0790 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Shank dia | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Chamfer |