0.2500" (1/4) Shank DIA x 82° Included Angle - 3 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84601
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 82° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0600" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM82-30250) - HPCM82-30250
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1090 in (7/64) |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Chamfer |