0.3750" (3/8) Shank DIA x 82° Included Angle - 3 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84603
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 82° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0700" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM82-30375) - HPCM82-30375
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1750 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Shank dia | 0.3750" (3/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Chamfer |