0.5000" (1/2) Shank DIA x 82° Included Angle - 3 Helical FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 84609
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 82° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0800" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, ZPLUS Coated - (HPCM82-30500) - HPCM82-30500
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .2420 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Shank dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| # Flutes | 3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Chamfer |