0.3125" (5/16) Shank DIA x 60° Included Angle - 4 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 84774
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3125" (5/16) Shank DIA x 60° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0280" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Flutes, Uncoated - (HCM60-40312) - HCM60-40312
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .2700 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Shank dia | 0.3125" (5/16) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 4 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| End Style | Chamfer |