0.6250" (5/8) Shank DIA x 60° Included Angle - 2 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 84780
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.6250" (5/8) Shank DIA x 60° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length x 0.0430" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Flutes, Uncoated - (HCM60-20625) - 5/8X60D SC 2FL SE CHAMFER MILL
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .5410 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Shank dia | 0.6250" (5/8) |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| End Style | Chamfer |