0.7500" (3/4) Shank DIA x 90° Included Angle - 2 FL - Uncoated
- Item Code: HEL 84790
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.7500" (3/4) Shank DIA x 90° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0450" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Flutes, Uncoated - (HCM90-20750) - HCM90-20750
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Shank dia | 0.7500" (3/4) |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| End Style | Chamfer |