5 FL - Square - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.8125" (13/16) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 84915
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 0.8125" (13/16) Reach Carbide Tapered Square End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - (HTPR020-033-50187) - 3/16 X 1/4 X 5/8 X 2-1/2 S5 TPD SQ APLUS
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HTPR-5 |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | SQUARE END |