2 FL - Feed Mill - 3.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 3.000 mm LOC x 63.000 mm OAL x 18.000 mm Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 84943
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.000 mm Cutter DIA x 6.000 mm Shank DIA x 3.000 mm Length of Cut x 63.000 mm Overall Length x 18.000 mm Reach Carbide High Feed End Mill, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (MHFAL-RN-060-20300) - 3MMX3MMX63MM 18MM REACH SC S2 SQ
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Length of Cut | 3mm |
| Shank dia | 6.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | MHFAL-2 |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Feed Mill |