HMAF-AL-40250-12-T15
- Item Code: HEL 86276
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Length of Cut | .3040 in |
| Shank Dia | 0.2500 in (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.0000 in (2) |
| # Flutes | 4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Coating | NPLUS |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Taper |