HMAF-AL-40625-08-T75
- Item Code: HEL 86299
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1082 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Shank Dia | 0.6250 in (5/8) |
| Overall Length | 3.0000 in (3) |
| # Flutes | 4 |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Coating | NPLUS |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Taper |