HMAF-FE-40500-08-T60
- Item Code: HEL 86344
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1430 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Shank Dia | 0.5000 in (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000 in (3) |
| # Flutes | 4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Taper |
| Coating | TPLUS |